Намаление на тежките пътни инциденти от началото на годината
22.05.2009г
До 19 май по пътищата на страната са регистрирани
2296 тежки пътно-транспортни произшествия
при които са загинали
268 и били ранени 2859 души
. Това стана ясно днес на поредното заседание на Държавно обществената консултативна комисия по проблемите на безопасността на движението по пътищата. В сравнение със същия период на 2008г. има намаление на броя на тежките произшествия е с 337 (12.8%), на убитите с 69 (20.5%) и на ранените с 427(12.99%) – показва анализът на експертите.
Участваха представители на министерствата на вътрешните работи, транспорта, регионалното развитие и благоустройство, здравеопазването, финансите, отбраната, правосъдието, както и на Българския червен кръст, Съюза на българските автомобилисти, Асоциацията на българските застрахователи, Държавната агенция на закрила на детето.
Министър Миков подчерта, че въпреки окуражаващите резултати, тази тенденция все още
не е устойчива
. При пътно-транспортни произшествия са пострадали
309 деца, от които 19 са загинали
. Над 57 % от пострадалите са били пътници в автомобилите. Сред основните причини за тежки катастрофи са превишената скорост, неправилно изпреварване, употребата на алкохол, неправилни маневри, отнето предимство на пешеходец, както и неспазване на дистанция.
По време на заседанието бе представен опитът на Холандия за управление на безопасността на движението. Кралство Холандия е на второ място в Европа по ниво на пътна безопасност /ниска аварийност/ след Малта, но мащабите на двете държави са несравними.
През 1972 г. броят на загиналите при ПТП са били 3263, а през 2007 е сведен до 791. През 2008 загиналите са 800. Поставена е стратегическа цел през 2010 г. загиналите да бъдат намалени до 750, а през 2020 г - до 500. Тоталните загуби от пътни инциденти се изчисляват на около 12 млрд. евро годишно. Тенденцията за намаляване на катастрофите с убити и ранени се обвързва пряко с подобряване на инфраструктурата, контрола и техническо оборудване. Много голямо значение се отдава на контактите и взаимодействието между полицията и пътните служби, както и на превантивната дейност. В края на юни предстои холандски експерти да представят в България анализ със съответни изводи, препоръки и предложения за развитие на сътрудничеството в областта на пътната безопасност.
Бе обсъден и проект за за Резолюция на Европейския парламент относно Европейската програма за безопасност по пътищата. Участниците се запознаха с подготовката на предстоящата Първа световна министерска конференция по безопасността на движението на тема
“Време за действие”
, която ще се проведе в Москва на 19 и 20 ноември и е организирана от Постоянното представителство на Руската Федерация в ООН. Руското
Министерство на вътрешните работи ще организира като съпътстващо конференцията събитие изложба под наслов “Форумът за безопасност на пътното движение” в изложбения център “Expocentre”.
В края на заседанието си комисията прие доклада за пътнотранспортната обстановка по пътищата в страната за 2008 г., който ще бъде предоставен в
Министерския съвет.