Новини » Спорт

Дженсън Бътън спечели 6-я кръг от надпреварата във Формула 1

24.05.2009г

Дженсън Бътън спечели 6-я кръг от надпреварата във Формула 1 Пилотът на Браун – Дженсън Бътън спечели 6-я кръг от надпреварата във Формула 1 – този в Монако. На втора позиция остана неговият съотборник Рубенс Барикело, а до третото място се добра пилотът на Ферари – Кими Райконен. По този начин Бътън се утвърждава като абсолютен лидер в шампионата, до момента, като е и най-сериозният фаворит за краен победител в надпреварата, 11 кръга преди нейния край. Той и неговият съотборник Рубенс Барикело поведоха колоната веднага след старта на Гран при на Монако и нито за момент не изпуснаха лидерството. Стартиралият от 19-а позиция световен шампион – Люис Хамилтън завърши на незавидното 13-о място. Както е известно той бе наказан за пореден път през сезона, което доведе до тази неприятна за него и тима на МакЛарън стартова позиция. Хамилтън предизвика катастрофа, макар и не умишлено и отпадна още в началото на квалификацията за място. Нико Розберг пък изпревари пилота на Ферари – Фелипе Маса, след като той направи необмислена и както се оказа доста неуспешна атака към Себастиан Фетел, чиято кола е най-лека от всички останали, тъй като в нея е заредено по–малко количество гориво. Малко по-късно обаче Фетел бе изпреварен последователно и от Нико Розбърг, и от Фелипе Маса, след като допусна грешка. В 16-та обиколка пък Фетел отпадна и от надпреварата, след като се блъсна в предпазната мантинела. След първите влизания в бокса първоначалното класиране сред десетте пилота, начело на колоната, се запази почти на 100%. Лидерът Дженсън Бътън задмина световния шампион Люис Хамилтън (МакЛарън) с цяла обиколка, 42 преди края на състезанието. Пилотът на Браун регистрира повече от 15 секунди преднина пред втория Барикело, на този етап от надпреварата. От нея пък отпадна и състезателят на БМВ – Робърт Кубица, който не направи добро впечатление, по време на състезанието. 26 обиколки преди края пилотът на МакЛарън – Хейки Ковалайнен също катастрофира, след като пропусна да спре, преди един от завоите. Той остана невредим, като инцидентът не бе особено сериозен. По този начин Бътън вече има актив от 51 точки, начело в таблицата с класирането. Втори е Баричело, с 35, а трети – Себастиан Фетел, който има 23 точки. Крайно класиране: 1. Дженсън Бътън (Браун) 2. Рубенс Барикело (Браун) 3. Кими Райконен (Ферари) 4. Фелипе Маса (Ферари) 5. Марк Уебър (Ред Бул) 6. Нико Розберг (Уилямс) 7. Фернандо Алонсо (Рено) 8. Себастиен Бурди (Торо Росо) 9. Джанкарло Фисикела (Форс Индия) 10. Тимо Глок (Тойота) 11. Ник Хайдфелд (БМВ) 12. Люис Хамилтън (МакЛарън) 13. Ярно Трули (Тойота) 14. Адриан Сутил (Форс Индия) Отпаднали пилоти: Казуки Накажима (Уилямс) Хейки Ковалайнен (МакЛарън) Робърт Кубица (БМВ) Себастиан Фетел (Ред Бул) Нелсиньо Пике (Рено) Себастиен Буеми (Торо Росо) Агенция "Фокус"