Катастрофа по взаимно съгласие? Вече може
25.05.2009г
Ако се станете участник в лека катастрофа вече не е нужно да се с занимавате КАТ. Можете да подпишете двустранен протокол, който е достатъчен документ за застрахователя на виновния, да ви изплати обезщетението по застраховката му "Гражданска отговорност".
И протокол при документите
Освен нормалните документи, които е задължително да имате у себе си, когато шофирате, вече е добре да се екипирате и с бланка на двустранния констативен протокол, която сте получили от своя застраховател при сключване на полицата за "Гражданска отговорност". Ако нямате такава, можете да получите в офис на застрахователната ви компания или да си свалите от сайта на Комисията за финансов надзор (
http://www.fsc.bg/). Така че единствената подготовка за всеки случай е да се снабдите с протокол.
По взаимно съгласие
Засегнатите при катастрофата страни трябва да си разменят телефони за връзка.
След това като се разберете кой е виновен попълвате всички полета на протокола на отговорния. Думата протокол може и да звучи страховито, но всъщност става въпрос за доста проста и интуитивна бланка от няколко страници, която трябва да се попълни подробно и пълно.
Ако имате подозрения, че другият водач е пил, трябва да се обадите на пътната полиция. Друг възможен проблем е, че виновният невинаги спира след сблъсъка, особено ако е по-лек. В тези случаи е добре да се опитате да запомните номера на другия автомобил, марка, модел цвят и да разчитате, че КАТ ще го открият, за да получите все пак обезщетението си.
КАТ по телефона
Ролята на органите на МВР е ограничена, но не е напълно премахната и със сигурност трябва да ги уведомите за произшествието. Това обаче може да стане и по телефона, като така си спестявате чакането на КАТ. Те са освободени от задължението да идват на място, но трябва да ви запишат под определен номер в регистъра си. Тогава ви го продиктуват и е добре да го напишете отгоре върху протокола си. Така застрахователите по-късно могат да проверят дали това произшествие е регистрирано и ако е, ви изплащат обезщетението безпроблемно. Може от Пътна полиция също да поискат, като ви запишат в регистъра си, да отидете заедно и да заверите номера си, но дори и другият да не отиде, за застрахователя това пак е достатъчно основание да ви плати.
След като се разберете и си разделите протокола, виновният е длъжен в седемдневен срок да представи на застрахователя доклад, чрез който го уведомява, че е настъпило събитието. Няма санкция за виновния водач, ако не изпълни това свое задължение. Тъй като самият протокол не е признание за вина и попълването му не води автоматично до отговорност на призналия се първоначално за виновен, застрахователят преценява вината по схемата и данните, които сте въвели в протокола.
Може да си получите парите, а може и да не ви платят
Важно е да имате предвид, че понякога застрахователите отказват да изплатят обезщетение веднага, ако не са попълнени всички полета в протокола достатъчно ясно и точно. Тогава и в случаите, когато виновният не изпрати своя доклад към застрахователя, той бива поканен писмено да се срещнете и да обсъдите случката. В тези ситуации е възможно другият да е размислил и да е преценил, че не се счита за виновен. Тогава, докато не се разберете помежду си, застрахователната компания няма да ви плати обезщетението.
Възможно е да се усъмнят в достоверността на протокола ви и за поискат да видят колите ви заедно с вещо лице. Ако виновният не се появи и не може да бъде открит, може би няма да получите парите си. Така че преценката дали да се възползвате от опростената процедура си остава за вас.
По материал на Василена Христова,
в. "КАПИТАЛ"