Първият български електромобил чупи крак на създателя си
29.06.2009г
До няколко месеца ще се появи на пазара първият електромобил изцяло българско производство. Стойността му е само
10 000 лева
, а цената на "горивото" по изчисление на създателя му е
1 стотинка на километър
. Това съобщи за trud.bg създателят на екологичното чудо на 4 колела - Цветомил Белчев.
“Идеята ми дойде през 1994-та – казва електротехникът от Стара Загора. Нямам спомен как точно го реших. Но винаги съм искал да направя свой електромобил, въпреки че си бях много добре и като мениджър на сервиз в Йоханесбург (ЮАР). Изведнъж ми прищрака да се върна и да го започна.” Минава време, редуват се и отпадат варианти, докато преди 5 г. той се захваща сериозно. Но става злополука; елемент от захранването дефектира, електромобилът тръгва сам и му чупи крак. Тогава Цветомил си прави сам модерна електрическа инвалидна количка, не само за да може да работи, но и да пробва върху нея детайли и решения за колата, разказва poleznite.wordpress.com. Изобретателният старозагорец е нарекъл прототипа XCAR.
Първият модел от марка “XCAR” е едноместен и носи името “Шерп”
. Екологичното возило е предназначено за градска среда .
“Електромобилът засега ще е двуместен, с багажник от 150 литра. От последните 20 варианта, които обмислях, се спрях на три. Първият, който ще представя до месец, ще е едноместен. Очаквам да започна да правя и двуместни и, дай Боже, да стигна до 5 места.”
Технически характеристики:
Двуместният модел CITY е дълъг 1,90 м, широк 1,10 и висок метър и половина. Ще тежи 380 кг, от които 140 се падат на 48-волтовите акумулаторни оловни батерии, напълнени с гел. Те осигуряват пробег минимум 100 км, а максималната скорост е електронно ограничена до 45 км/ч. Зареждат се на 220 волта за 8 часа, като ще изконсумират по 0.8w на час, което прави по 1 стотинка на изминат километър. Животът на батериите е 700 цикъла на презареждане, или средно около две години каране. След това срещу 1500 лв. се подменят с нови. Животът на батериите стига за изминаването на 70 000 километра. Електровозилото е с вградено зарядно устройство. Максималната му скорост е ограничена на 45 км/ч.
Естествено, като при всяко ново нещо, и тук има спътнки.
Лицензирането
можело и да се забави, защото в
Министерство на транспорта регистрирането на нов модел кола било все още непозната процедура. Вече се подготвяли обаче документите за сертифициране по европейските стандарти.
Предстои родната елкола да бъде показана в София и по Черноморието.