Семейни състезания: Част първа
09.08.2009г
Дали все пак по-малкото не е за предпочитане? Братята и сестрите от една и съща марка -
Ford Ka и Fiesta,
Opel Agila и Corsa, както и
Toyota iQ и Aygo, ще се състезават в семейни двубои.Дали евтините и интелигентно конструирани миниавтомобили са пълноценни алтернативи, които биха могли да вгорчат живота на класическите малки модели? В първата част на поредицата ams.bg ще ви представи сравнение между
Ford Ka и
Ford Fiesta.
Джанка или слива
При
Ford съществува ясна йерархия, като това се отнася и за цените – в най-скъпата версия Titanium с четирицилиндров мотор с 69 к. с. и сериен климатик моделът Ка струва при съпоставимо оборудване с около 1800 евро по-евтино от по-голямата си сестра в изпълнение Trend.
Освен това тежката Fiesta е принудена да се бори с живота с помощта на един четирицилиндров агрегат, който е с девет конски сили по-слаб от мотора, споделян с
Fiat 500. А благодарение на по-малкия си диаметър на завиване и по-късата си с 33 сантиметра каросерия Ка се провира по-добре и паркира по-успешно в големия град. Нима тук мини моделът печели срещу малкия автомобил?
По пътя
Нека не бързаме с изводите – Fiesta умее старателно да защитава позициите си. Независимо от липсата на мощност, с по-„късите” си ниски предавки тя ускорява със същото, по-скоро тромаво темпо като по-малкия модел, при което остава доста по-ненатрапчива в акустично отношение.
Ако от време на време ви се налага да пътувате на по-далечни разстояния, ще достигате целта си с много по-малко умора и напрежение, ако шофирате по-тихата и с по-комфортно окачване Fiesta. За разлика от нея Ка тропа и подскача нехармонично по лоши пътища, а пасажерите от задните места се чувстват твърде натясно. Тук малко помага обстоятелството, че задната седалка е поне добре оформена.
Малко бедствие
Ка е по-малкият и по-евтин автомобил – това се усеща при много детайли. Що се отнася до обзора на водача, той не вярва на очите си и се чуди как конструкторите от
Ford са успели да създадат един толкова малък автомобил с толкова трудно обозрими габарити.
Още по-сериозен аргумент обаче са по-лошите спирачки – при 100 км/ч със загрети накладки и дискове петте метра по-дълъг спирачен път в сравнение с Fiesta помрачават впечатлението за безопасност. Освен това в Германия по-големият автомобил предлага серийно въздушна възглавница за коленете на водача и ESP (за Ка системата се монтира срещу допълнително заплащане).
Резултатът е ясен
Дори по отношение на маневреността по-леката с около 50 килограма Ка не показва съществени предимства. Напротив – едва във Fiesta човек получава усещането, че пилотира един сполучливо настроен малък автомобил. Добавъчната порция гориво в сравнение с консумацията на по-малката сестра е сравнително скромна – по-малко от половин литър на сто километра. Така Ка все повече губи аргументи в спора. Остават само опростената ергономия и по-ниските данъци (в Германия) поради няколкото грама по-малко отделян СО2 на километър, но това са дреболии.
Излиза, че Fiesta напълно си заслужава по-високата цена. Ка е сериозна алтернатива единствено за отчаяни привърженици на икономиите, чийто радиус на действие почти никога не излиза извън чертите на града.
Източник: