Ново сдружение в защита на шофьорите - БАС
16.08.2009г
Българският автомобилен съюз /БАС/ е ново сдружение с идеална цел, което формулира задачите си така:
- правната защита на шофьорите и собствениците на МПС,
- развитието на транспорта, транспортните технологии и инфраструктурата,
- изграждането и приобщаването на клубове по интереси в областта на МПС и Транспорта,
- опазване на околната среда и екологичното рециклиране на МПС,
- изграждане и приобщаване на сервизни и технически центрове.
Приоритетите в работата на новото сдружение, ориентирано към защита на шофьорите и правата им, бяха представени от Борис Гаврилов, председател на общото събрание на съюза и Стефан Шишков, председател на управителния му съвет.
Те подчертаха, че всеки член на БАС може да поиска от него правна консултация, когато има написан акт или издадено наказателно постановление. Тогава адвокатите на сдружението поемат случая и безплатно оформят жалбата към КАТ или към съответните районни и административни съдилища.От сдружението твърдят, че няма единен регистър на пътните знаци в България, което създава редица трудности за шофьорите. Инициатива за решаване на този проблем, която предлага БАС, е чрез формирането на съвместни работни групи с НАПИ и Столична община да бъде създаден такъв регистър, с което да бъдат премахнати абсурдите в системата от пътни знаци по пътищата на страната, които водят както до проблеми за шофьорите с органите на Пътна полиция, така и до увеличаване на пътно-транспортните произшествия.
Сред най-честите примери за недобросъвестност е при поставянето на знаци за ограничения на скоростта извън населени места, където при максимално разрешена скорост от 90 км/час има поставени знаци за ограничение на скоростта на 40 км/час, придружен от указателна табела (например за неравности по пътя, участъка е ремонт и др.), като въпросният участък отдавна е възстановен в нормално състояние, но никой не си е направил труда да премахне ограничителния знак. Това е класически пример за това как органите на пътна полиция в цялата страна се възползват от пропуските в работата на общините и агенция „Пътища”, за да „санкционират“ водачите за превишена скорост, сигнализираха от БАС.
Въпреки, че е сравнително млада организация, БАС има членове в 35 града на страната. Според господата Гаврилов и Шишков, новият съюз е създаден заради шофьорите, а не за техните коли, какъвто е случаят с казионната организация СБА, която въпреки 52-годишното си съществуване няма подобна дейност.
Редовните членове на
Българския автомобилен съюз използват неограничен брой и напълно безплатно за 1 година: адвокат и защита в съд в цялата страна, изготвяне и внасяне на жалби, молби и възражения, правна консултация по актове и постановления, становища по казуси, свързани с постановления. Таксата за едногодишно членство е 100 лв, съюзът предлага и възможности за корпоративно членство.
От ръководството на новия съюз дебело подчертаха, че не търсят конфронтация с никого и най-вече с КАТ, и че ще работят за интересите, както на членовете си, така и на по-сигурното и безопасно движение в страната с всички имащи участие в процесите на пътното движение страни.
Адвокати, ангажирани със защита на членовете на БАС, изтъкват, че актовете чрез видеоконтрол, налагани от КАТ, са в противоречие с чл. 186 ал. 4 ЗДвП, когато става въпрос за наказания до 50 лв. Законът категорично предвижда тези наказания да са единствено глоба с фиш т.е. парична глоба без отнемане на точки. От такива незаконни актове за последните 2 години потърпевши са повече от 200 000 водачи на МПС, предупредиха от БАС.
От организацията сезираха националния Омбудсман Гиньо Ганев, че чрез промените в Закона за движение по пътищата около 500 000 акта годишно вече не подлежат на обжалване. Проблемът засяга не само членовете на
Българския автомобилен съюз, а всички български шофьори, които са над четири милиона. Всички те са лишени от възможността да обжалват пред независим правораздавателен орган незаконосъобразните актове на контролната пътна администрация, с които им се налагат глоби до 50 лв., т.е. преобладаващата част от наложените наказания. В отговора си до БАС Омбудсманът изцяло подкрепя тезата на сдружението, че 50 лв не е малка сума за обжалване, а невъзможността за обжалване на съдебно решение ограничава конституционно право на гражданите.
Писмото е само един пример от предприетите досега стъпки от БАС, представителите на който обещаха, че ще продължат и по-нататък в същия дух с цел нормални и европейски условия за пътно движение у нас.
Сред останалите инициативи, които са основен приоритет на
Българския автомобилен съюз, са връщане на задължителното обучение на децата по пътна безопасност. БАС иска да бъде партньор на държавата при решаването на сериозните проблеми на шофьорите като задръстванията, тежкия трафик, паркирането в градовете и най-вече в столицата, окайващото състояние на пътищата у нас, неяснотата и липсата на пътни знаци и дори светофари на необходимите места и т.н.
„Искаме, с подкрепата на всички шофьори, да бъдем инициатор на промени в Закона за движение по пътищата, които да бъдат от полза за всички на пътя”, подчертаха при представянето на сдружението Борис Гаврилов и Стефан Шишков.
Всеки, който е пострадал от несправедливо отношение на пътя или се интересува от членството в съюза, може да получи информация на адрес - 1797 София, кв. Изток, ул. 165 № 3, ет. 6, офис 613, сграда Монтажи АД, срещу входа на КАТ-София или на телефони - 0882 427 238, 0884 716 701, 0884 453 545 и 0884 450 737.
Източник:
Автопрес