Новини » Автоновини

Проверка на акумулатора преди студените дни



04.11.2009г 

Проверка на акумулатора преди студените дни Температурите вече се понижиха - преминаването към зимния сезон вече е факт. Това означава и зелена светлина за някои задължителни проверки преди коварния сезон - най-вече на стартовата система на автомобила. Неизправния акумулатор е най-честата причина за загубата на ценни минути в студените дни. А подаването на ток с до болка познатите кабели не винаги може да свърши работа
Какво се случва, ако в студената зимна сутрин стартерът не иска да превърти, или пък от акумулатора се чува само леко "почукване"
- технически по-грамотните шофьори веднага вдигат капака на мотора и извършват някои проверки, след което се опитват да установят причината за проблема. Тези неприятности обаче могат да бъдат избегнати, ако се спазват някои прости правила на сервизните "доктори". На първо място:
Правилният изборът на акумулатор

Най-важното условие е да се анализират точните параметри или да се определи каква е консумацията на ток и в какъв режим се експлоатира автомобила. При този подбор се отчитат и всички допълнителни консуматори като аларми, радиостанции, подобрени двигатели, и т. н. Акумулаторът трябва да съответства по параметри точно за електрическа система на автомобила, в който е поставен.
Специалистите в бранша обясняват, че у нас битува заблудата, че производствените параметри на акумулатора важат вечно. Те поясняват, че вследствие на стареенето на автомобила се променят и характеристиките на колата. Това важи особено за возилата с дизелови двигатели. У нас тези автомобили не се ремонтират след изминаването на определени километри, след които задължително (на Запад) се извършва основен ремонт. Разбира се това е така най-вече поради икономически причини. Всеки собственик на амортизиран автомобил предпочита най-лесното и естествено най-евтиното. С времето обаче системата се претоварва, появяват се проблеми и автомобилът не може да се стартира. В повечето случаи това води до словесен сблъсък между клиента и продавача на акумулатори.
Поради тези причини в специализираните магазини и сервизи се извършва задължителна диагностика на електрическата система още при продажбата. Така могат да се открият възникнали проблеми и разбира се да се отстранят. След монтирането специалистите проверяват условията при които стартира автомобила, както и състоянието на алтернатора. Сервизите дават и някои безценни съвети на шофьора за експлоатацията на автомобила.

Проверка преди зимния сезон

Експертите са единодушни, че акумулаторът и електрическата система трябва на всяка цена да преминат през диагностика преди настъпването на студените дни. По време на процедурата се замерват условията, при които работи акумулатора, както и зареждането му от алтернатора. Ако то е над границата (14 волта) ще се подава повече ток, съответно ще се намали и относителната тежест на течността в акумулатора. Следва съвсем нормално по-бързо износване. При по-ниско ниво на електролита системата няма да се зарежда, характеристиките й ще намалеят и постепенно ще излезе от строя.
Диагностиката може да покаже, че е необходимо дозареждане на акумулатора. Нормално то продължава около 20 часа. Поради това в някои специализирани сервизи преотстъпват на шофьорите оборотни акумулатори докато трае процедурата.
По време на проверката може да се отчете и намаляване на нивото на електролита. Това се получава, защото през горещите дни водата в акумулатора може постепенно да намалее, с което се променя и съотношението й с киселината. Корекцията се извършва бързо - чрез доливането на дестилирана вода.
Как се подава ток от един автомобил на друг

Процедурата на приятелската помощ с кабелите е пословична и едва ли има зимен ден, в който де не може да се срещне бесен от "мръзненето" в студа шофьор и услужлив съсед, който предоставя мощностите на своя автомобил. Тук обаче трябва да се внимава акумулаторът, от който се взима ток да съответства на параметрите на този, на който се подава живителна енергия. В противен случай се рискува и двата автомобила да останат на паркинга. Това важи особено когато "закъсалата" кола е с дизелов двигател. Освен правилното поставяне на кабелите - плюс и минус, особено значение има и сечението. За стартиране на бензинови автомобили най-често се използват проводници с дебелина 16 квадрата, но за стартирането на дизелов мотор се препоръчват най-малко 35. Процедурата ще бъде допълнително улеснена, ако двигателят на автомобила, от който се черпи ток работи по време на "спасителната акция".
Експлоатацията

Едно от условията на производителите е акумулаторът да се поддържа сух и чист. В това число, разбира се влизат и клемите. Тук трябва да се спомене, че практикуваното от много шофьори "почукване" върху тях може да доведе до пукнатини в пластмасата около полюса. Това се получава обикновено при неквалифициран монтаж. През микроскопичните "пробойни" започва да изтича киселина или газ, което води до конденз около клемите. Окисляване им може да се получи и в следствие на ред други причини, поради това не е лошо през определен период да им се "хвърля" по един поглед. Почистването на натрупалият се сулфат (оловен или меден) се извършва с обикновена вода. За да се ускори процедурата специалистите съветват в течността да се прибави и сода бикарбонат, която активизира химическата реакция. Така разтварянето протича по-бързо. Самото почистване е необходимо, защото спомага за по-доброто протичане на ток, както намалява и загубите.

Източник: automarket.bg



Коментари

Добави коментар

Реклама