Бактерии правят гориво от въглероден двуокис
17.11.2009г
Генетично модифицирани бактерии с висока ефективност могат да произвеждат отходен компонент за създаване на перспективно течно гориво от погълнатия от тях въглеводороден газ. Учените предполагат, че разработката може да се използва като един от алтернативните източници на енергия, се казва в статията на изследователите, публикувана в списание "Nature Biotechnology ", цитирана от РИА Новости.
В новата си разработка учените от Калифорнийския университет в Лос Анджелис под ръководството на Джеймс Ляо са успели с помощта на генетична модификация да "научат" бактерията да произвежда доста сложно органично съединение –
изобутиралдехид – което е суровина за производство на важни химически вещества, сред които изобутанол, смятан за перспективно високоенергийно въглеводородно гориво.
Учените използвали бактериите Synechococcus elongates, на които внедрили четири допълнителни гена, заимствани от бактериите L. lactis, B. subtilis и E. Coli. Тези гени произвеждат ферменти, които променят метаболизма на S. Elongates така, че бактериите се превръщат от обикновени микроорганизми в микроскопични фабрики за изработване на изобутиралдехид.
Разликата в процеса, разработен от екипа на Ляо, от този на предшествениците им е, че бактериите произвеждат изобутиралдехид в 10 пъти по-ефективни, отколкото най-добрите щамове, произвеждащи водород и в 100 пъти по-ефективни от тези, които изработват етанол. Освен това при синтеза от бактериите на бутиралдехид, той бързо се изпарява от течната среда, в която живеят бактериите и затова не им вреди. След това компонентът се събира в специални съдове и се втечнява под малко налягане.
Една от основните задачи на учените, които смятат да доведат разработката си до промишлена употреба е пренасянето на биологическия синтез на бутиралдехида от бактериите от лабораторни условия в комплекси с търговско приемлив мащаб.