Audi показва втори e-tron в Детройт
12.01.2010г
Броени месеци след като демонстрира първия си екологичен прототип във Франкфурт,
Audi продължава офанзивата и в Детройт. За разлика от 4,20-метровия e-tron от Франкфурт, също двуместният шоукар, подготвен за Детройт, е дълъг 3,93 м, широк 1,78 м и едва 1,22 м висок. Колесната база на шоукара е 2,43 м, иначе казано – тя е с цели 22 см по-къса от тази в R8.
Масата му от около 1350 кг е постигната благодарение на така наречената технология
Audi Space Frame (ASF – пространствена рама на
Audi), при която всички допълнителни елементи като вратите, страничните панели и покривът са изработени от армирана висококачествена пластмаса. Комбинацията от алуминий и композитни материали, подсилени от карбонови нишки, гарантира изключителна твърдост и ниска маса. В най-скоро време
Audi ще използва тази технология и при серийните си модели.
Двата електромотора, които са с отделна охладителна система, са монтирани в задния мост. Сумарната им мощност е 204 к.с. и въртящ момент от 2650 Нм. С тях купето ускорява от 0 до 100 км/ч за 5,9 сек, а спринтът от 60 до 120 км/ч става за 5,1 сек. Максималната скорост на шоукара е 200 км/ч.
Детройтският e-tron е способен да разпределя високия въртящ момент на двата си електрически мотора между колелата според необходимостта, наложена от условията. Литиево-йонните батерии с маса 399 кг, разположени оптимално, за да осигурят център на тежестта зад пътническия отсек и пред задния мост, осигуряват запас от 45 киловатчаса. Така за автомобила е гарантирана автономност в размер на 250 км с едно зареждане. То отнема 11 часа, но при 400-волтов източник с 32 ампера става за час.
Предните фарове са напълно автоматични и се адаптират при всяка ситуация, тъй като технологията им разпознава климатичните условия. Във външния дизайн се появява и специфичният за всички електрически автомобили на
Audi елемент – въздухоотворите в единичната решетка и зад страничните прозорци на С-колоните при нормални обстоятелства остават затворени и се отварят само когато е необходимо допълнително охлаждане.
Интериорът е изцяло ориентиран към шофьора, скрол-пад и тъч-скрийн управлението на функциите са изнесени на иначе спортния волан, всичко е вдъхновено от съвременните смартфони. Телефон от такова поколение може да бъде интегриран към предната секция на централната конзола така, че шофьорът да го използва за комуникация, справочник за адреси, навигационна система и видеоплейър. Освен това чрез него могат да се извършват много операции на борда на автомобила, както и да се следи за състоянието на колата.
Източник:
Агенция Speed-Press