Съдът да не се занимава с пияните шофьори. Това предлагат прокурорите, като част от реформа, която да освободи сили за борба с организираната престъпност и корупцията. Мотивът им е, че така и така хванатите с промил, водачи не влизат в затвора, а само им се налага глоба, предаде bТВ.
Според главния прокурор Борис Велчев проблем номер едно на неговата институция е претовареността. В софийската районна прокуратура всеки обвинител има на бюрото си по над 700 производства, с които не може да се справи дори физически. Управляващите ще подкрепят реформата.
"Досега законите се правеха от адвокатите. Искаме сега да се правят от прокурорите", каза Бойко Борисов.
Като част от реформата прокурорите набелязаха текстове от законите, по които образуват много наказателни дела, а винаги се стига до глоба, а не до затвор. Например: делата за незаконното държане на акцизни стоки, за незаконната сеч. Такъв е и текстът, който предвижда година затвор за всеки шофьор, спрян с повече от промил и две десети алкохол в кръвта. Една четвърт от цялата работа на обвинителите е по този член.
"Същевременно, с ефективно наказание лишаване от свобода по така внесените обвинителни актове са наказани 0,06% от извършителите. Ето ви един много ясен пример защо с това деяние не трябва да се занимаваме със средствата на наказателната репресия", смята Борис Велчев.
Идеята за декриминализиране звучи на Владимир Тодоров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи като призив - "карай пил!".
"Ако това се случи, просто не можете да си представите петък и събота колко пияни шофьори и на какви трагедии ще бъдем свидетели", каза той.
Според Тодоров единствено заплахата, че може да лежат в затвора, възпира хората да пият и да карат. Практиката на прокуратурата обаче показва, че тази заплаха не е особено реална.
Източник: Insurance.bg