Admin10.08.2022г
Японският концерн Honda Motor Co. записа 9-процентен спад на оперативната печалба за първото фискално тримесечие, притиснат от коронавирусните ограничения в Китай и от по-високите разходи за суровини и материали, съобщава Ройтерс.
Оперативната печалба на компанията се понижава до 222,2 млрд. йени (1,65 млрд. долара), като надминава прогнозите на анализаторите за печалба в размер на 200,2 млрд. йени, според анкета на Refinitiv. За същия период на 2021 г. Honda записа печалба от 243,2 млрд. йени.
Приходите от продажби за цялата група нарастват с 6,9% на годишна база до 3,83 трлн. йени.
По отношение на бизнеса с мотоциклети компанията записва приходи от 676 млрд. йени, или ръст от 30,5% на годишна база. Оперативната печалба тук нараства с 21,2% до 97,8 млрд. йени.
При автомобилите приходите възлизат на 2,33 трлн. йени, което представлява ръст от 3,4% спрямо същия период на 2021 г. Печалбата се понижава с 45,9% до 38,2 млрд. йени.
Компанията е подкрепена и от благоприятните ефекти при валутните курсове, свързани с износа на продукцията.
Honda предвижда годишни приходи от продажби в размер на 16,75 трлн. йени, което е с 500 млрд. йени повече спрямо предходната прогноза. Годишната оперативна печалба се очаква да нарасне до 830 млрд. йени, или с 20 млрд. йени повече спрямо предходната оценка.
В края на юли Honda обяви, че ще свие с 30% производството с в Япония през август заради продължаващите проблеми при веригите на доставка. Преди това компанията заяви, че създава съвместно предприятие с технологичният гигант Sony Corp. за електрически автомобили с „висока добавена стойност“ под името Sony Honda Mobility, което ще предостави „ново поколение мобилност и услуги“.
Ясухиде Мизуно, управляващ директор в Honda, ще изпълнява ролята на председател и главен изпълнителен директор в новата компания. Мизуно преди отговаряше за автомобилните операции в Honda.
Honda, която се намира в разгара на радикална корпоративна промяна, заяви през април, че ще инвестира 5 трлн. йени (37,16 млрд. долара) през следващите 10 години в електрификация, пускайки в продажба общо 30 напълно електрически модела и ще изгради производствен капацитет за 2 млн. електрически коли до края на десетилетието.
През март Honda издаде зелени облигации на стойност 2,75 млрд. долара, които възнамерява да използва за финансиране на разработването и производството на електромобили и коли с водородни горивни клетки. Компанията обяви, че ще обмисли емитирането на още зелен дълг, за да покрие част от разходите си около електрификацията, въпреки че ще трябва да оцени по-подробно бюджета и графика.
Източник: investor.bg