Новини » Автоновини

E-Vivacity или екологичният скутер



30.11.2009г 

E-Vivacity или екологичният скутер Peugeot Motocycles е производител на първия сериен електрически скутер, който предизвиква сензация на салона в Кьолн през 1996. Събитието е ознаменувано с инсталиране на тестова писта на щанда, специално за скутера. До 2006 година, моделът се продава в 3500 екземпляра и производството му се прекратява.

Разумен избор, който се обяснява с малкия обем продажби на електрически превозни средства. Причината за слабото търсене са остарелите технологии, високата цена и липсата на инфраструктура в градовете, за да се улеснява презареждането. Днес промяната на общественото съзнание и на начина на живот, както и ролята на медиите засилват значението на екологичните превозни средства, особено в градовете. В този контекст Peugeot Motocycles представя своя E-Vivacity, идеалният градски скутер.

Историята на електрическия скутер Peugeot започва през 80-те години, когато започва да се говори за екологичночисти и алтернативни на петрола енергийни източници. Междувременно размерите на електронните компоненти намаляват и автомобилната индустрия решава да се възползва от новите технологии. Започват разработки за вграждане на батерии в автомобилите. До скоро немислимата концепция на скутер с електрическо задно предаване, заради ограниченията за обем и тегло, става реалност.

Лансирането на Scoot'elec през 1996, една година след електрическия Peugeot 106, доказва за пореден път капацитета за иновации на Peugeot Motocycles, изпреварил времето и конкурентите си. Новият скутер е с никел-кадмиеви батерии, които осигуряват автономия от 40 км, тегло 115 кг и интелигентно електронно управление. С тези качества той не отстъпва по нищо на много от съвременните модели.

Peugeot Motocycles възнамерява да се върне през 2011 година на пазара на електрически скутери, използвайки ценния опит натрупан със Scoot'elec.
Новият електрически скутер ще бъде част от гамата Vivacity, която вече предлага 3 двигателя, два от които 4-тактови.

Освен потребностите от индивидуална мобилност, нарастващият интерес на организации и обществени служби към този тип превозни средства с оглед съставяне на „градски флоти“, открива големи перспективи.

Показателите на прототипа са равностойни на тези на ДВГ с обем 50 см³. Литиево-йонните батерии са усложнени, по-устойчиви и по-ефикасни, така че мощността достига максимално разрешените за категорията 4000 вата, а автономията е от 80 до 100 км.
Освен това. електронното управление позволява презареждане на батериите във фазите на намаляване на оборотите чрез възстановяване на кинетичната енергия и възможност да се активира режим заден ход при маневри с много ниска скорост. Интегриран модул за диагностика, който запаметява циклите на зареждане и разтоварване, както и режимите на използване на скутера, дава възможност на водача да оптимизира управлението си и ефективността на превозното средство.



Още по темата:

Коментари

Добави коментар

Реклама